Fotografie

Z VirtualWiki
Přejít na: navigace, hledání

Jak jednoduše sdílet fotky ze Second Life

Snapzilla

Stejně jako existují servery pro sdílení fotografií z reálného světa, i snímky ze Second Life lze sdílet s ostatními uživateli na specializovaných serverech, jejichž obsah je vytvářen komunitou uživatelů SL i dalších virutálních světů a online her. Nejznámějším z nich je Snapzilla. Je součástí projektu SLUniverse a najdete ji na adrese www.slpics.com Ačkoli je možné sem posílat snímky aniž byste se zde registrovali, jako registrovaný člen máte přístup k mnoha dalším funkcím. Registrace je zdarma, vyžadován je pouze funkční email, který také slouží jako vaše přihlašovací jméno, a zadání hesla. Dalším krokem registrace je propojení avatara v SL s tímto účtem, které je realizováno zasláním snímku na speciální adresu. Celá registrace v angličtině. Poté máte plně aktivní účet a můžete začít. Postup je jednoduchý. Zmáčknete tlačítko Snapshot v SL klientovi, jak jste zvyklí, nastavíte požadované parametry fotografie a nahoře vyberete volbu Send a postcard.

obrázek: zaslání fotky emailem rovnou ze SL


Poté v okně Send Postcard zadáte email který zaručí zaslání snímku na tento server, obvykle je to pics@slpics.com, případně teen@slpics.com pro uživatele Teen Gridu. Vaše jméno avatara je zde automaticky nastaveno, vám stačí doplnit titulek snímku, v okně je to „Subject“ e-mailu, a jeho delší popisek jako „Message“. A to je vše. Pomocí pár kliknutí myší jste zcela zdarma umístili snímek na místo, kde se na něj téměř okamžitě mohou podívat nejen vaši přátelé, ale také se na něj podívá několik desítek dalších uživatelů SL. Během pár minut se váš snímek objeví na titulní straně tohoto serveru spolu se SLURL místa, odkud jste fotili, takže těm, kterým se fotografie líbí se mohou do této lokality přijít podívat. Jako registrovaní uživatelé zde máte velké množství dalších možností. Můžete popisky a titulek snímku dodatečně editovat, můžete snímek poslat bez SLURL, můžete zde vytvářet fotoalba, komentovat snímky ostatních uživatelů, prostě vše obvyklé na komunitních serverech. Samozřejmostí je také možnost uploadu snímků z disku a zařazování do vašich alb, které tak mohou být tvořeny jak momentkami ze SL, tak obrázky upravenými pomocí grafických editorů. Svoje alba i uploadované obrázky si můžete prohlížet v klasickém zobrazení s popiskem a náhledem, nebo jako flash slideshow, lze si vytvořit i panel s fotografiemi a vložit ho například do svého blogu.

Flickr

Jednou z velmi užitečných vlastností je přímé přeposlání všech snímků na váš účet na Flickru. Používáte-li tento server ke sdílení fotografií, jistě víte že se zde pohybují tisíce uživatelů a můžete zde najít i velmi silnou SL komunitu, odkaz na fotografie ze SL najdete třeba i přímo na [ http://blogs.secondlife.com/ lindením blogu]. I když je organizace a uploadování snímků na Flickr velmi pohodlná a promyšlená, používáním Snapzilly si ušetříte dalších pár kliknutí. Každý snímek poslaný ze SL nebo na Snapzillu uploadovaný lze jednoduše přeposlat také na váš Flickr účet. Podle návodu na Snapzille si vložte do vašeho Snapzilla účtu speciálně vytvořený Flickr upload email, který najdete ve vašem účtu na Flickru. Od této chvíle každý váš snímek zaslaný na Snapzilu pomocí e-mailu flickr@slpics.com bude k vidění nejen na Snapzille, ale bude také automaticky přeposlán na váš Flickr účet. Poslat na Flickr můžete i již dříve umístěné snímky na Snapzille, slouží k tomu speciální ikonka u každého z nich. Pomocí jednoho pořízení snímku v Second Life tedy můžete svoji fotografii uložit na dva servery určené pro sdílení fotografií, a to vše zcela zdarma a bez ukládání na harddisk vašeho stroje. Můžete tak ušetřit desítky lindenů za upload snímků do SL a místo toho je uložit a ukázat fotografie ostatním pomocí odkazu na některý z těchto serverů.

Koinup

Podobné služby nabízí také server Koinup. Sem můžete posílat svoje snímky nejen ze Second Life, ale i z některých dalších 3D světů a online her, jako je třeba World of Worldcraft, The Sims, There, IMVU a dalších. Lze sem umisťovat také video a storyboard - slideshow s komentářem. Stejně jako na Snapzille lze i svůj Koinup účet propojit s Flickrem a přeposílat snímky zároveň i na Flickr, opět pomocí Flickr upload emailu. Lze zde vytvořit widget - flash slideshow ze snímků buď vlastních, nebo všech, s možností výběru konkrétního světa, tagů snímku a jejich hodnocení.


Výhody a nevýhody přímého uploadu snímků

Největší výhodou tohoto způsobu ukládání fotek je rychlost, s jakou to lze provést, obvykle se snímek objeví na serveru do minuty a je možné jej okamžitě někomu ukázat. Zároveň nestojí 10 L$ jako upload do SL a je to tedy způsob velmi přátelský i k naprostým nováčkům a těm, kteří žijí svoje virutální životy v bez peněz. Snímky lze dodatečně ze serverů stáhnout a uložit na harddisk, pokud zatoužíte je přece jen mít ve svém domácím archivu, nebo je dodatečně upravovat grafickými editory. Jako jednu z hlavních nevýhod je nutné zmínit jisté procento nespolehlivosti v odcházení emailů ze SL, které je sice malé, ale přece jen, pokud vytváříte svatební foto nebo chcete zachytit něco zcela neopakovatelného, počítejte s tím, že SL má výpadky a občas se snímku prostě nedočkáte. V tomto ohledu je podle zkušeností spolehlivější Koinup, kam se čas od času snímek dostane třeba až po 24 hodinách, na rozdíl od Snapzilly, kde ho obvykle najdete sice do minuty, ale pokud se tam neobjeví zhruba do 15 minut, neobjeví se tam už nikdy. V odesílání na Flickr také existuje jisté časové zpoždění, běžných je několik minut, ale stává se i že od objevení se snímku na Snapzille a jeho zaslání na Flickr může uplynout i několik hodin.Prostředí klienta a jeho nastavení nejen pro fotografování

Jestliže se o fotografování v SL zajímáte, jistě znáte dobře možnosti nastavení přesné denní doby, nastavení parametrů nebe a vody a také možnost nechat vycházet či zapadat slunce na kterékoli světové straně. Tyto možnosti jsou zmíněny v návodu na nastavení klienta v části DENNÍ DOBA A PROSTŘEDÍ. Pokud fotíte často a přednastavené možnosti vás už omrzely, můžete si stáhnout 240 přednastavených prostředí přímo od Torleyho Lindena. V archivu najdete 204 přednastavených nebeských variant a 36 nastavení vody. Velká část z nich je velmi výrazná a hodí se jen na specifické fotky, ale některé z nich jistě využijete i na vytvoření té správné atmosféry romantického večera nebo bojové nálady při ničení nepřítele. Soubory jsou určeny pro Windlight klienty, což jsou v současné době všechny verze oficiálně stažené ze secondlife.com se zapnutými příslušnými parametry v Preferences-Graphics. Rozbalené xml soubory je nutné nakopírovat do adresáře, kde máte nainstalovaný Second Life, tedy pokud používáte současně běžnou verzi klienta i verzi zkušební (RC, Release Candidate), nezapomeňte si nakopírovat soubory do obou těchto adresářů. Torleyho nastavení poznáte podle začátečního [TOR]

obrázek: Torleyho přednastavená prostředí

obrázek: přednastavené prostředí 1 obrázek: přednastavené prostředí 2 obrázek: přednastavené prostředí 3