Prohlížeč SL

Z VirtualWiki
Přejít na: navigace, hledání

Software (program), pomocí kterého se připojujeme do Second Life či jiného virtuálního světa. Jestliže na webu virtualwiki.cz hovoříme o prohlížeči (klientu) SL, myslíme tím oficiální prohlížeč Second Life společnosti Linden Lab v základní verzi bez speciálních úprav a modifikací. Prohlížeče třetích stran, third party viewers jsou z pohledu Second Life prohlížeče vyvíjené jinými subjekty, než je Linden Lab. Existuje velké množství virtuálních světů - gridů a jejich provozovatelů, kteří mohou doporučovat konkrétní či svůj vlastní prohlížeč, nejlépe spolupracující s vlastnostmi gridu.

Pro Second Life je doporučován oficiální prohlížeč od Linden Lab, tedy Viewer 3, ale lze použít i prohlížeče třetích stran. Jejich aktualizovaný seznam je na SL wiki http://wiki.secondlife.com/wiki/Third_Party_Viewer_Directory . Tyto prohlížeče mohou mít další funkce užitečné především pro pokročilé uživatele. Další zde neuvedené prohlížeče jsou povolené, ale LL nenese zodpovědnost za případné škody způsobené jejich používáním. Pro užívání Second Life nejsou povoleny takové prohlížeče, které porušují pravidla pro pobyt v SL - TOS a DMCA.

Z hlediska podpory funkcí SL lze prohlížeče rozdělit na "jedničkové" prohlížeče, tedy postavené na první verzi Second Life Viewer 1.23 od Linden Lab, a "dvojkové" nyní již trojkové prohlížeče, postavené na Vieweru 2 (V2), později Vieweru 3 (V3) od Linden Lab. Rozdíl mezi těmito dvěma řadami je především v uživatelském prostředí prohlížeče - pro V2 bylo prostředí velmi zásadně změněno a pro zkušené uživatele je V2 symbolem špatné ergonomie prohlížeče. V2/V3 prohlížeče mají větší nároky na výpočetní výkon počítače a jen těžko je možné je provozovat na starším HW, na kterém prohlížeče řady V1 fungují bez problémů.

Druhým rozdílem mezi řadami prohlížečů je v podpora nových funkcí v Second Life. Jedničkové prohlížeče nepodporují mnoho funkcí, z nichž nejzásadnější jsou Shared Media a tvorba 3D objektů pomocí meshí. Přesto jsou jedničkové prohlížeče stále oblíbeny i v Second Life, kde uživatelé tyto funkce raději oželí a dají přednost pohodlnému ovládání. V oblasti ostatních virtuálních světů jsou prohlížeče V2/V3 řady používány zcela výjimečně, protože uživatelům nepřinášejí žádné výhody.

Mezi nejoblíbenější prohlížeče třetích stran patří jedničkový Phoenix, který je pravděpodobně používán v SL více než oficiální SL prohlížeče, a jeho nástupce dvojkové řady Firestorm. Vývoj Phoenixu byl již zastaven. Firestorm vyvíjí tým publikující na http://www.firestormviewer.org/ a české recenze na oba prohlížeče můžete průběžně číst na http://web.virtualwiki.cz/ .


Aktuální verze prohlížeče Second Life od Linden Lab je dostupná na http://secondlife.com/support/downloads/.
Aktuální verze prohlížeče Firestorm je dostupná na http://www.firestormviewer.org/downloads/.