Výroba oblečení

Z VirtualWiki
Přejít na: navigace, hledání
Šablona oblečení

Pro tvorbu oblečení potřebujete bitmapový grafický editor, který umí načíst soubor z Adobe Photoshopu, tedy s koncovkou *.psd, a umí pracovat s vrstvami a alfa kanály. Patří sem kromě Photoshopu samotného také Corel Paintshop Pro, Corel Photopaint a Gimp, který jako jediný je ke stažení zcela zdarma. Jako první je třeba si stáhnout šablony, které si můžete stáhnout zde. Z rozbaleného zipu získáte několik psd souborů. Pro příklad si vybereme soubor s názvem „Upper“, tedy horní polovinu těla, vhodnou například pro výrobu trička. Po otevření souboru vidíte několik pomocných vrstev, které k samotnému hotovému výrobku nepotřebujete, ale budou se vám hodit při výrobě, především při vytvoření výběru, který budete vyplňovat barvou, případně pro vytvoření alfa kanálu. Jak je zřejmé z vrstev pojmenovaných Seam a Edge, tyto vám zobrazují švy a velmi přehledně napovídají, jak plynule napojit jednotlivé části trička.

Dle používaného programu vytvoříte jednu nebo více nových vrstev, kam budete tvořit, tedy umístíte základní barvu trička a vzor tkaniny, stíny, obrázky a nápisy na něm a podobně. Pozor na rukávy, jak vidíte, rukáv je jen jeden a je zrcadlově „zkopírován“ i na druhou stranu, vyvarujte se tedy nápisů na rukávech, protože nápisy budou správně čitelné jen na jedné straně.

Po ukončení této práce je třeba vytvořit alfa kanál. Ten ohraničuje přesné okraje toho, kde je hotové tričko, a kde bude na avatarovi ve vrstvě trička „průhledno“, bude tedy vidět vrstva pod tričkem - kůže a spodní prádlo. Velmi omezeně můžete vytvořit délku rukávů a velikost výstřihu i přímo v SL, ale výsledek při použití alfa kanálu je mnohem lepší. Informace o alfa kanálech najdete například v nápovědě na stránkách Adobe. Pokud jste vyplňovali některou z vrstev už s tímto záměrem, můžete jednoduše vytvořit alfa kanál z ní, ve Photoshopu stačí kliknout levým tlačítkem myši spolu s klávesou Ctrl na náhled vrstvy v paletce Vrstvy/Layers, a ukládá se v Výběr/Select-Uložit výběr/ Save Select s názvem „Alpha 1“. Nejlepší pro upload souboru do SL se jeví formát TGA, při použití alfa kanálu zatrhněte při ukládání možnost 32bit/pixel.

Tam, kde jste vybrali konec rukávů či výstřihu se vám může objevit nepříjemný poloprůhledný okraj (v anglicky psaných návodech najdete nejčastěji název white halo). Při tvorbě krajkového oblečení nebo drobného tetování je toto naprosto nepřípustné a degradovalo by vaše výrobky na úroveň neprodejného freebie. Je tedy nutné „podložit“ celý výtvor vrstvou stejné barvy, nebo u mnohobarevného použít například filtry Solidify od Flaming Pear. Jsou ke stažení zdarma, v dolní části stránky pod názvem „FreePlugins“, a do Photoshopu se instalují standardním způsobem. Použití filtru je následující. Po uložení alfa kanálu si tento výběr zrušte (Ctrl+D), vyberte vrstvu (raději její kopii), pro kterou budete průhlednou část vyplňovat barvou, případně více vrstev, které zkopírujete a spojíte do jedné. Pak na vrstvu použijte jeden z filtrů Solidify, které najdete v menu Filtry/Filter. Výsledek by měl vypadat jako na obrázku. Před uložením hotového TGA souboru nechte spodní barevnou vrstvu viditelnou, vyberte alfa kanál a uložte 32bitový TGA soubor.

Upload hotové textury do SL probíhá pomocí File-Upload Image/Soubor - Nahrát obrázek a stojí 10 L$. Při tomto uploadu můžete vidět velmi malý náhled, na kterém byste vždy měli zkontrolovat, že jsou části obrázku opravdu průhledné, a to i při použití spodní vrstvy nebo Solidify filtrů. Lze zde také vidět náhled textury umístěný do konkrétní pozice, ale vzhledem k malé kvalitě náhledu lze k tomutu účelu použít lépe jiné nástroje. Jedním z nich je SL Clothes Previewer. Je určen pro Windows a je zdarma, neinstaluje se, jen se rozbalí z archivu. Ovládání je velmi jednoduché, pro otáčení, zoom a posun avatara použijte levé tlačítko myši, případně jeho kombinace s klávesami Shift a Ctrl. Máte zde možnost načíst několik vrstev hotových výrobků na sebe a detailně si prohlížet, zda sedí třeba ve švech. Jako kontrola před uploadem tento program zdarma většinou postačí.

Nové tričko v Appearance

Až doposud jsme mohli vytvořit tričko zcela zdarma (při použití Gimpu) a zaplatit až finálních 10 L$ při uploadu do SL. Jedna z dalších možností je použití AvPainteru, odkaz vede na XStreetSL, kde je možno ho zakoupit za 2495 L$. Pomocí programu můžete malovat přímo na avatara a nově také na sculptované primy.

Po uploadu textury do Second Life si vytvořte v inventáři nebo přímo v Appearance nové tričko. V Appearance vyberte tlačítko Tričko/Shirt, do Fabric vyberte vaši texturu trička a uložte. A vaše vlastní tričko je hotovo.

Tento stručný návod neobsahuje samotný návod na práci s Photoshopem ani jiným grafickým programem, je popisem postupů specifických pro použití v Second Life. Pro ty, kteří jsou schopni rozumět anglicky psaným textům může velmi dobře sloužit stránka Robina Wooda, kde najdete podrobné popisy všech kroků s obrázky, i mnoho dalších triků v tomto našem krátkém návodu nezmíněných.